Home Forums Promatranje ptica Promatranje s prozora

This topic contains 12 replies, has 3 voices, and was last updated by  Batokljunica 4 years, 5 months ago.

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author

Batokljunica
    Participant

Dolaze na prozor: grlice, vrapci, sjenice.
    Prošle godine tu su se hranili: batokljun (jedan), plavetna sjenica (2), velika sjenica (više njih), brgljez, djetlić.
    Ove godine došao je šumski zvižduk, ali hrana još nije bila postavljena.
    Preko ljeta tu su čvorci.

Ove godine međutim ne vidim batokljuna ni brgljeza.

facebook-profile-picture
    Vedran Lucić
    Keymaster

Možda sada kada malo zahladi krenu i batokljuni i brgljezi… nekako mi se čini da batokljuni dolaze češće kada je jača zima.

Batokljunica
    Participant

Stigli čvorci. Čini mi se kao da ih je svake godine sve manje (a sivih vrana sve više).
    Također primijećen jedan brgljez jutros, nakon poduže vremena.

facebook-profile-picture
    Vedran Lucić
    Keymaster

Je, kolega iz ureda je prekjučer zamijetio prve čvorke. Danas sam pričao s kolegom s Pakelnice i on je “prijavio” jato od 150 ptica. U novobjavljenom radu iz Larusa (link na nslovnici) piše ovako: “The average arrival date of the Common Starling (1980–2013) was 19 February (range, 7 February – 3rd March).”

A brgljezi su cijelu zimu tu, očito se taj utihnuo. Javili su nam ljudi da imaju problema s njima na hranilici.

Batokljunica
    Participant

Kakvih problema? Moju hranilicu su uredno ignorirali.

facebook-profile-picture
    Vedran Lucić
    Keymaster

Pa dolaze na hranilicu ljudima i onda tamo rade nered, tjeraju druge ptice i praktički posvoji hranilicu samo za sebe

Dragan
    Participant

Pozdrav.
    Postavio sam hranilicu prije 8 mjeseci.Prvo su počele dolaziti velike sjenice,pa sam stavljao samo suncokret u hranilicu.Dok je počela zima priključile su se i plavetne sjenice(2 para)tako da sam dodao i lojne kuglice.Zanimljivo je da vrapci,premda imaju stanište u neposrednoj blizini hranilice tek su sad počele dolaziti.Znao sam viđati i par zelendura .Imam sreće pošto ispred moje kuće neobrađeni i zarastao vrt tako da sam vidio crnokapu grmušu,crnoglavu grmušu,crvendaće,zebe,češljugare,kosove.Čak je jednom došao i kobac.Ja sam iz Rijeke.

Batokljunica
    Participant

Meni je događaj kad dođe plavetna sjenica. Vidim jednu, maks dvije, svaki dva tjedna.

facebook-profile-picture
    Vedran Lucić
    Keymaster

Pozdrav Dragane, znam da je super promatrati ptice cijelu godinu, ali zbog njih samih bi trebali izbjegavati hraniti ptice preko ljetnje sezone. Alternative, da budete u kontaktu s pticama, su postaviti kućicu za gnježđenje ili pticama ponuditi svježu vodu.

Dragan
    Participant

Hvala na savjetu,mislim da ću ovo ljeto hranilicu zamijeniti vodom.

Batokljunica
    Participant

Dakle, vidjela sam danas ptičicu koja mi je prvo iz daljine izgledala kao batokljun, to su te boje, zatim kad se približila izgledala mi je kao zeba. Samo, imala je neki čuperak gore, a ona plava boja je bila kod očiju, i obratno ciglenasta je bila gore na glavi i na ostatku tijela. Uglavnom, ptica je bila nervozna. Mislila sam da je do takvog karaktera. Onda je njeno mladunče izletjelo iz drveta, krenulo je ravno prema prozoru zgrade s hrpom maćuhica u cvatu, ali se siroče nije uspjelo uhvatiti te je odletjelo, odnosno prepustilo se zraku, par metara ispod. Nisam vidjela je li sletjelo na granu ili nije. Nije ozlijeđeno pa ne bi imalo smisla da sam išla dolje za njim jer em što ga ne mogu uhvatiti, em što se mladunčad ptica ne hvata ako im je roditelj blizu, em bi me ljudi gledali kao manijaka. No, da skratim, svuda se vrzmaju vrane i srce mi je htjelo puči pri pomisli da ga vrana može ščepati. Onda sam se sjetila dvije stvari – vrane su nespretne i nisu lovci. Da ga je vrana kljuknula kljunom ne bi ga odmah ubila, te bi mladunče prvo počelo vrištati (kao što sam imala prilike doživjeti prošle godine, radilo se o mladunčetu čvorka), i nastao bi veći metež. Kako to nisam čula pretpostavljam da je s mladim sve u redu, a opet nisam sigurna. I to mi danas prolazi cijeli dan kroz misli i ne da mi živjeti.

Batokljunica
    Participant

Kako vi ornitolozi prelazite preko tih emocija kada vidite mladunče ptice koje je ugroženo, ali mu ne možete, ili čak možda ne smijete pomagati?

Batokljunica
    Participant

Oh, upravo sam vidjela krasnu čaplju. 🙂

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)

You must be logged in to reply to this topic.